Wartość pracy w życiu osób niepełnosprawnych
Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować.
– Paul Holbach
Praca zawodowa ma bardzo duże znaczenie dla większości ludzi, ale w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną stanowi szczególną wartość. W istotny sposób decyduje o ich jakości życia.
Posiadanie pracy daje niezależność oraz fizyczny i materialny dobrostan. Wzrost autonomii osoby z niepełnosprawnością dzięki pracy zaspokaja jej potrzebę własnej wartości, jest pozytywnym składnikiem samooceny, wiary w siebie. Praca pozwala na samostanowienie i rozwój osobisty.
Osoby z niepełnosprawnością tak przedstawiają znaczenie pracy: „Praca daje mi poczucie własnej wartości”, „środki do utrzymania”, „możliwość bycia wśród ludzi”; „Jest sensem życia”, „Powoduje, że zapominam o problemach”; „Praca umożliwia mi w miarę normalne funkcjonowanie”. Podkreślają też, że praca jest potrzebna po to, by człowiek mógł rozwinąć swoje talenty i nawiązywać relacje z innymi ludźmi.
Osoby z niepełnosprawnością pracujące zarobkowo zdecydowanie częściej przejawiają wiarę w siebie, a sukces w życiu i realizację własnych planów postrzegają jako efekt ciężkiej pracy. Na uwagę zasługuje materialny aspekt pracy, który daje niepełnosprawnym możliwość korzystania z dóbr dostępnych ogółowi społeczeństwa i wpływa na środowisko, w jakim żyją i mieszkają.
Osoby z niepełnosprawnością, pracując zawodowo, mają stworzone warunki do samorealizacji, czyli mają możliwość realizacji swoich celów, marzeń i aspiracji zawodowych, co umożliwia osiągnięcie pewnego statusu zawodowego i społecznego. Praca ma również ogromną wartość terapeutyczną, ponieważ ułatwia akceptację własnej odmienności, co w rezultacie chroni przed depresją, obniżeniem samooceny i innymi problemami.