Zajęcia uzupełniające
1) KONTAKT Z PRACOWNIKIEM SOCJALNYM W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
W związku z ogłoszeniem przez WHO pandemii koronawirusa (COVID-19) oraz komunikatem Zarządu Państwowego Fundusz Osób Niepełnosprawnych z dnia 11 marca 2020 r. (i aktualnie obowiązującymi) o zawieszeniu zajęć w Warsztatach Terapii Zajęciowej działających przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie „PORT” w Bielsku-Białej, podjęte zostały działania, których celem jest zapewnienie pomocy oraz wsparcia naszym uczestnikom, jak również ich rodzinom/opiekunom.
Pracownik socjalny WTZ „PORT”, działając na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. 2004 Nr 64 poz. 593), prowadzi dyżur socjalny i udziela na bieżąco wsparcia oraz pomocy na podstawie przeprowadzonego wywiadu podczas rozmowy telefonicznej; istnieje również możliwość prowadzenia rozmów głosowych oraz wideokonferencji za pomocą darmowego komunikatora Skype, korespondencji elektronicznej oraz Facebooka.
Udziela pełnych informacji dotyczących możliwości pozyskania środków finansowych oraz złożenia wniosku w ramach nowego programu PFRON: „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – Moduł III. Maksymalna wysokość pomocy finansowej udzielonej Wnioskodawcy ze środków PFRON wynosi w ramach Modułu III programu wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę.
Nasi podopieczni oraz ich rodziny w ramach działań pomocowych mogą również uzyskać wsparcie emocjonalne w celu budowania poczucia bezpieczeństwa opieki i przynależności w tak obecnie trudnej dla nich sytuacji.
2) ZAJĘCIA Z PRACOWNIKIEM SOCJALNYM
Uczestnictwo osób z niepełnosprawnością intelektualną w zajęciach z doradztwa zawodowego w warsztacie terapii zajęciowej ma na celu przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Zadaniem wyżej wymienionych zajęć, oprócz realizacji procesu rehabilitacji społecznej, czyli przysposobienia do pełnienia ról społecznych, pobudzania aktywności społecznej i współpracy z innymi ludźmi, jest prowadzenie rehabilitacji zawodowej, która umożliwia nabycie umiejętności związanych z wykonywanym zawodem lub pracą.
3) WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
W WTZ "PORT" pierwszy kontakt z psychologiem kandydata na uczestnika Warsztatów oraz jego opiekunów następuje najczęściej podczas rozmowy rekrutacyjnej. Po przyjęciu uczestnik może korzystać z poradnictwa psychologicznego dwa/trzy dni w tygodniu. Zajęcia odbywają się zarówno indywidualnie jak i grupowo. W trakcie spotkań prowadzona jest psychoedukacja, wspierany jest rozwój społeczno-emocjonalny, poznawczy, usprawniana jest komunikacja, koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa, rozwiązywane są bieżące problemu, budowany system motywacji, poczcie wartości własnej. Wszystko to w oparciu o mocne strony uczestnika.
Psycholog współpracuje z rodziną uczestnika, lekarzem, terapeutami, pracownikiem socjalnym.
***
W życiu codziennym spotykają nas różne sytuacje, czasem są radosne, innym razem przykre. Pojawiają się łzy szczęścia, wzruszenia, bywa też, że płaczemy ze smutku, bólu. A czasami… czasami jesteśmy po prostu wkurzeniu. Życie nas zaskakuje, przynosi nowe wyzwania i pytania, na które nie wiemy jak odpowiedzieć, jak je ogarnąć.
Na spotkaniach z psychologiem można płakać, śmiać się, złość a potem poszukiwać rozwiązań problemów. Wspólnie zastanawiamy się nad rozwiązaniem, szukamy jak najlepszych sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji. Niekiedy należy ćwiczyć cierpliwość, innym razem oswajać możliwość niepowodzenia i uczyć się akceptacji siebie, innych i różnych wydarzeń.
Jestem psychologiem, mam kilkanaście lat doświadczenia w pracy z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, lecz nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania, czasami tych odpowiedzi nawet nie ma. Lecz jeśli mogę – wesprę, skoryguję. Razem możemy przejść przez trudności, aby świętować sukcesy i cieszyć codziennością.
Pozdrawiam serdecznie,
DJ
4) PORADY LEKARSKIE
– pomoc rodzicom i opiekunom w załatwianiu spraw związanych z kondycją psychofizyczną uczestników;
– wykonywanie okresowych badań lekarskich uczestnikom WTZ;
– konsultacje ze specjalistami w przypadku pogorszenia stanu zdrowia uczestnika.