Terapia zajęciowa
Nasze pracownie
Działania terapeutyczne realizowane są na podstawie Indywidualnych Programów Rehabilitacji i Terapii opracowywanych przez Radę Programową Warsztatu dla każdego uczestnika po zapoznaniu się z orzeczeniem kwalifikującym do uczestnictwa w warsztacie. W danym roku w dziewięciu pracowniach w zajęciach terapeutycznych udział bierze 50 uczestników.
1) PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Pracownia wyposażona jest w podstawowy sprzęt AGD (lodówka, kuchenka mikrofalowa, płyta ceramiczna, żelazko, pralka, zmywarka, grill elektryczny, miksery itd.). Podczas instruktaży kulinarnych uczestnicy uczą się prawidłowej i higienicznej obsługi sprzętu w procesie rozwijania zdolności kulinarnych, kształtowania poczucia smaku i utrwalania zdrowych nawyków żywieniowych (zobacz więcej). Poznają też artykuły spożywcze, zasady ich przechowywania i przetwarzania, a przede wszystkim przygotowują z nich różnego typu potrawy, napoje, wypieki i desery. Podczas zajęć nabywają umiejętności z zakresu prawidłowego wykorzystania środków chemii gospodarczej do czyszczenia i konserwacji urządzeń AGD, planowania, gospodarności, oszczędności oraz organizacji pracy w kuchni. Uczą się także nakrywania do stołu, zasad savoir-vivre’u i estetycznego spożywania posiłków także poza pracownią.
2) PRACOWNIA SZTUKI UŻYTKOWEJ
Pracownia umożliwia kształtowanie umiejętności zdobienia przedmiotów użytkowych, wykonywania elementów zdobniczych, kompozycji i stroików okolicznościowych. Uczestnicy rozwijają swoją sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, dokładność i kreatywność. Poznają techniki rysunku (mazaki, pastele, kredki akwarelowe), malowania na szkle (witraże, butelki, porcelana), malowania farbami akrylowymi, kredowymi i akwarelowymi, zdobienia (découpage) i papieroplastyki oraz wykonują różnego typu prace rękodzielnicze i dekoratorskie: kartki, ozdoby okolicznościowe oraz artykuły świąteczne, jak również rekwizyty czy dekoracje do przedstawień. W ramach zajęć powstają również prace z użyciem sznurka, cekinów, koralików i włóczek.
3) PRACOWNIA MANUALNA
Celem tej pracowni jest rozwijanie umiejętności manualnych, koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzyjności i sprawności motorycznej oraz łączenie pracy nad sobą z twórczą aktywnością. Uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami projektowania, wykonywania oraz dekorowania przedmiotów. Należą do nich: rękodzieło, orgiami, elementy makramy, filcowanie, découpage, kolaż, quilling, techniki malarskie i rysunek, papieroplastyka i rzeźbienie w masie plastycznej (glina, gips, modelina, masa solna). W tej pracowni powstają między innymi prace z papieru, bibuły, filcu, sznurka ozdobnego, prace z masy plastycznej, oryginalne kartki okolicznościowe. Dzieła uczestników znajdują uznanie i zostają zaprezentowane podczas kiermaszy organizowanych na terenie naszego miasta i poza nim, co daje poczucie satysfakcji i jest uwieńczeniem naszych wysiłków i starań.
4) PRACOWNIA ARTETERAPII
Uczestnicy tej pracowni mają możliwość rozwijania artystycznej aktywności twórczej. Poprzez różnego typu zajęcia kształtują swoje umiejętności oraz zainteresowania związane z rozmaitymi dziedzinami sztuki. Osoby niepełnosprawne poznają różnorodne techniki artystyczne i wykonują tu prace malarskie oraz rysunkowe – w kredkach, pastelach, oleju, akrylach, akwarelach. Na zajęciach arteterapeutycznych realizuje się elementy choreoterapii: taniec, ćwiczenia oraz improwizacje muzyczno-ruchowe oraz integracyjny teatr tańca. Popularną formą terapii zajęciowej cieszy się również wspólne muzykowanie, czyli śpiew, gra na instrumentach. Prócz tego uczestnicy przygotowują programy okolicznościowe i przedstawienia, chętnie też biorą udział w konkursach i przeglądach plastycznych i teatralnych.
5) PRACOWNIA AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ
W tej pracowni odbywają się zajęcia pozwalające na nabycie kompetencji zawodowych oraz aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Ponadto uczestnicy korzystają z profesjonalnych szkoleń z doradcą zawodowym oraz z bieżących działań z kadrą WTZ. W tej pracowni podtrzymywane są umiejętności zdobyte w trakcie procesu edukacji, realizowane są treningi z zakresu szukania informacji o pracy, pisania życiorysu, rejestracji w urzędzie pracy, autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej, przygotowania do zawodu.
6) PRACOWNIA KRAWIECTWA
Podczas zajęć pod okiem instruktora uczestnicy tej pracowni poznają podstawowe czynności krawieckie (przyszywanie guzików, szydełkowanie, ściegi i haft krzyżykowy) oraz rozwijają zdolności w zakresie kroju i szycia. Doskonalą umiejętności posługiwania się narzędziami i materiałami krawieckimi oraz zapoznają się z techniką szycia na maszynie. W tej pracowni powstają różnego typu: serwetki, torebki, saszetki, poduszki, a także oryginalne części garderoby i stroje do występów artystycznych. Uczestnicy wykonują również aplikacje na dzianinach i zabawki (zobacz i zrób to sam!), projektują proste rzeczy użytkowe i dokonują drobnych przeróbek krawieckich. Pracownia wyposażona jest też w różnego rodzaju maszyny, między innymi overlock, przeznaczoną dla bardziej zaawansowanych osób.
7) PRACOWNIA AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ
Celem działania pracowni jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym na poziomie maksymalnie zbliżonym do innych osób, kształtowanie zaradności osobistej uczestników i motywowanie aktywności w sytuacjach społecznych, nauka pokonywania barier, w tym: społecznych, architektonicznych, urbanistycznych, transportowych i technicznych. Ponadto działania terapeutyczne obejmują kształtowanie wśród ogółu społeczeństwa postaw i zachowań, które sprzyjają integrowaniu się osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Uczestnicy biorą udział w zajęciach podtrzymujących umiejętności szkolne i edukacyjnych: treningach aktywności społecznej, asertywności, rozwiązywania problemów w sytuacjach trudnych, rozwiązywaniu łamigłówek umysłowych, ćwiczeniach grafomotorycznych, matematycznych (m. in. rozeznawanie nominałów pieniężnych niezbędne do realizacji treningu ekonomicznego). W pracowni odbywają się również pogadanki i projekcje filmów instruktażowych w zakresie higieny, zdrowia i fizjologii ciała. Zajęcia praktyczne obejmują też opanowanie umiejętności poruszania się po mieście i właściwego korzystania z przejść dla pieszych. Zachęcamy również naszych Uczestników do innych form aktywności społecznej, którą może być na przykład wolontariat.
8) PRACOWNIA BIUROWA
W tej pracowni uczestnicy zdobywają wiedzę i rozwijają swoje umiejętności z zakresu obsługi komputera i sprzętu multimedialnego oraz bezpiecznego korzystania z Internetu czy poczty elektronicznej. Uczą się posługiwania pakietem Office (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny itd.), tworząc różnego typu dokumenty, tabele, ogłoszenia i materiały informacyjne na potrzeby WTZ. Podczas nauki obsługi programów fotograficznych powstają autorskie filmy i zdjęcia. Prócz tego uczestnicy biorą udział w konkursach fotograficznych, a także zajmują się obsługą sprzętu muzycznego podczas warsztatowych integracji. Poza tym mają możliwość wykonywania prac biurowych oraz zdobywania wiedzy i umiejętności dziennikarskich, przede wszystkim ucząc się redagowania i korekty tekstów, które włączane są także do wydawanej przez nich warsztatowej „Gazetki Portowej”. Uczestnicy nabywają umiejętności z zakresu obsługi sprzętu biurowego (drukarka, ksero, skaner, laminator, gilotyna) oraz sprzętu fotograficznego i programów graficznych. W pracowni powstają nie tylko druki i dokumenty przeznaczone na potrzeby Warsztatu, lecz także ulotki, wizytówki, dyplomy, podziękowania okolicznościowe oraz kronika.
9) PRACOWNIA TECHNICZNA
W ramach rehabilitacji zawodowej uczestnicy nabywają proste umiejętności techniczne i konserwatorskie oraz uczą się zasad pracy zgodnie z wymogami BHP, na których przestrzeganie kładziony jest szczególny nacisk ze względu na wykorzystanie w trakcie zajęć różnego rodzaju urządzeń. Osoby niepełnosprawne poznają narzędzia ręczne i elektronarzędzia, takie jak szlifierka, wyżynarka czy piła kątowa i pod okiem instruktora uczą się posługiwania nimi. Pracownia specjalizuje się w obróbce i ozdabianiu drewna oraz w majsterkowaniu. W ramach zajęć praktyczno-technicznych uczestnicy wykonują drobne naprawy na terenie placówki pod nadzorem prowadzącego. Powstają tu też wytwory o charakterze artystycznym: szkatułki, pudełka, autorskie zabawki, ozdoby świąteczne, a także elementy dekoracyjne dla innych pracowni, które prezentowane są na terenie WTZ, jak również na wystawach poza Warsztatami.
10) SALA REHABILITACJI RUCHOWEJ
Uczestnicy pod kierunkiem rehabilitanta biorą udział w rehabilitacji ruchowej, terapii ruchem i zajęciach rekreacyjno-sportowych. Uczestniczą też w codziennej gimnastyce, dbając o ogólną sprawność fizyczną. Celem rehabilitacji jest promocja zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania oraz podejmowania codziennej aktywności ruchowej. Uczestnicy bardzo chętnie biorą udział w zawodach sportowych. Poprzez ćwiczenia poprawiają kondycję fizyczną, utrwalają nawyk prawidłowej postawy, doskonalą koordynację ruchową. Ćwiczenia wpływają korzystnie na czynności wszystkich narządów. Sala rehabilitacji wyposażona jest w: bieżnię, łóżko do masażu, trampolinę, rower treningowy, steper, wioślarz, materace, drabinki, mini atlas, przyrządy do ćwiczeń manualnych, ciężarki, piłki, jak również drobne pomoce rehabilitacyjne.
Zawody sportowe w Suszcu
Turnus rehabilitacyjny w Darłówku